Az egészségügyi határérték alatt van az E.coli baktérium jelenléte a vízben – elindult Rasovszkyék versenye

A férfiak már vízbe is ugrottak a szingapúri világbajnokságon.

Bár a hivatalos végeredményre sokáig kellett várni, az olimpiai bronzérmes Betlehem Dávid végül a kilencedik, míg az ötkarikás játékokon aranyérmes, világbajnoki címvédő Rasovszky Kristóf a 13. helyen zárt a férfiaknál a nyílt vízi úszók 10 kilométeres versenyében, amelyet botrányos körülmények között és ellenére rendeztek meg a szingapúri vb-n.
Ahogy azt a Mandiner is megírta, magyar idő szerint szerda délelőtt megrendezik a nyílt vízi úszók többször elhalasztott első küzdelmeit, a 10 kilométeres versenyeket a szingapúri világbajnokságon. A férfiak magyar idő szerint 7 órakor ugrottak vízbe azt követően, hogy a legújabb mérések már a határérték alatti eredményeket mutattak ki a víz szennyezettségét illetően a Sentosa-szigetnél. Elsősorban az E.coli baktérium jelenlétét vizsgálták a vízben, amely többek között akut egészségügyi problémákat, így hányás-hasmenést is okozhat – mint ahogy azt tette is a tavalyi párizsi olimpián.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfiak már vízbe is ugrottak a szingapúri világbajnokságon.
A mieinket elsőként a franciaországi ötkarikás játékokon bronzérmes Betlehem Dávid, és az olimpiai bajnok, vb-címvédő Rasovszky Kristóf képviselte. Bár a hivatalos végeredményre sokáig kellett várni, előbbi végül a kilencedik, utóbbi pedig a 13. helyen végzett. A viadalt a német Florian Wellbrock nyerte, akinek az előnye a hajrához közeledve egyre meggyőzőbbé vált, mögötte az olasz Gregorio Paltrinieri zárt, míg a bronzérmet az ausztrál Kyle Lee szerezte meg.
A Welbrocktól több mint két perccel elmaradó Rasovszky az M4 Sport helyszíni stábjának elmondta, a hőség és a verseny körüli káosz rendkívül megnehezítette a dolgukat, ezen mindenképpen változtatnia kell a nemzetközi szövetségnek.
„Párizs meg a Szajna egy elég érdekes hullámot indított el ezzel a vízminőség-kérdéssel és azzal, hogy hajnalban még azt várjuk, versenyezhetünk-e vagy sem. Én azt gondolom, ez nem jó, egy versenyző így nagyon nehezen tud fejben felkészülni arra, hogy mi lesz. ”
Tehát az, hogy 4.30-kor felkelek, és azt nézem meg először, most van-e verseny vagy nincs, majd amikor látom, hogy nincs, akkor meg a következő az, hogy délután lesz-e vagy sem, ez egy elég nehéz kérdés – ezen meg kell próbálnunk a Nemzetközi Úszószövetséggel együtt változtatni. Vagy legyen meg gyorsabban a teszt azzal kapcsolatban, hogy milyen a víz minősége, és ne éjfélkor jöjjön a hír, amikor már rég aludni kellene, hogy 4.30-kor fel tudjon kelni az ember, vagy meg kell találni azt a helyszínt, ahol nincs ilyen kérdés
– fogalmazott Rasovszky Kristóf.
A víz ráadásul 30,4 fokos, ami nagyon közel van a 31 fokos egészségügyi határvonalhoz, aminél már nem is lehetne úszni. Rasovszky Kristóf bevallása szerint is nagyon elkészült az erejével, mert egyszerűen nem bírta a meleget és az iramot.
„Nem a kilencedik helyért jöttem ide, főleg egy olimpiai érem után – kezdte értékelését Betlehem Dávid. – Ebből tanulni kell, hogy miként tudom felkelteni bennem azt a szunnyadó oroszlánt, ami az edzéseken bennem van.”
Közölte, a versenyt megelőző napokban jól sikerültek az edzései és olyan köridőket úszott, ami alapján lehetett remélni, hogy dobogón végez.
„Tanulni kell ebből az 5 kilométerre, valamivel közelebb vagyok ahhoz, hogy ez a flow meglegyen bennem ott és felállhassak a dobogóra, mert ezért edzettem és úgy érzem, meg is van a formám hozzá, csak ki kell hoznom magamból” – fogalmazott.
Az olimpiai bronzérmes úszó a verseny kezdeti fázisában közvetlenül az élen állók mögött, a harmadik-negyedik helyen haladt, de szerinte azért csúszott vissza a végére, mert nem merte a saját iramát úszni.
„Nem tudom megmondani, miért van bennem az a gát, hogy tudnék menni, de amikor kiállok oldalra és elindulok, akkor ez nem sikerül, pedig ez tízből tízszer ment a verseny előtt” – vélekedett.
Betlehem az interjú végén kijelentette: örült neki, hogy melegebb vízben – a verseny előtt 30,4 Celsius-fokot mértek – kellett úsznia.
„Az »ölt« meg igazából, hogy más iramát úsztam és ebbe voltam bekényszerítve, a végére pedig ebben fáradtam el” – tette hozzá.
A nők 10 kilométeres versenye 10 órakor rajtolt el az újdonsült Európa-bajnok Mihályvári-Farkas Viktóriával és Juhász Jankával a mezőnyben. Előbbi a 13., utóbbi pedig a 31. helyen végzett.
A Magyar Távirati Iroda tudósítása szerint ugyan a délelőtti előrejelzések nagy eséllyel vihart jósoltak, a Sentosa-szigetnél a nők viadalára is maradt a verőfényes napsütés és a rendkívüli meleg. A mezőnyt 68 úszó alkotta, Mihályvári-Farkas Viktória a 46-os, Juhász Janka a 40-es rajtszámot kapta.
A táv feléhez érkezve Mihályvári-Farkas hátránya bő 20 másodpercesre duzzadt az élen haladókhoz képes. Ezt követően egy tucatnyian indultak meg előre, a „választóvonal” éppen ő volt, így az utolsó körre már másfél percnyi hátránnyal fordult rá. A dobogóért folytatott harcba így nem tudott beleszólni, a számot a párizsi olimpián ezüstérmes ausztrál Moesha Johnson nyerte az olasz Ginevra Taddeucci és a monacói Lisa Pou előtt.
„Nem vagyok elégedetlen, bár a forma, amivel érkeztünk a fiúk és én, egészen mást mutatott, mint ami most itt kijött. Nagyok voltak a hullámok, meleg volt a víz, minden kör elején már a következő frissítést vártam. A második kört élveztem, de az ötödikben olyan holtpontom lett, hogy teljesen leszakadtam, egyedül küszködtem a hullámokkal” – nyilatkozta az MTI-nek Mihályvári-Farkas, aki megjegyezte, egy pillanatra az is átfutott a fejében, hogy feladja a versenyt, de a végén megérkezett mellé amerikai riválisa, ami jó érzés volt számára.
Fotók: MTI/Koszticsák Szilárd